
Комунальна установа
"Інклюзивно-ресурсний центр"
Любарської селищної ради
Розробки занять
Заняття 1-3.
Обстеження мовлення дітей. Перевірний диктант
Заняття 2
Тема. Обстеження мовлення дітей.
Мета: обстежити усне мовлення дітей; вивчити особливості інтелекту, уваги, пам'яті та працездатності дитини.
Обладнання: альбом обстеження мовлення, дидактичний матеріал для обстеження мовлення, мовні картки.
Хід заняття
Знайомство з дітьми.
1.Бесіда про літні канікули.
2.Повне обстеження мовлення дітей за альбомом.
3.Заповнення мовних карток.
Заняття 3
Тема. Перевірний диктант.
Мета: з'ясувати характер помилок учнів.
Обладнання: текст диктанту, зошити, ручки.
Хід заняття
I.Організація дітей до заняття
II.Написання диктанту
1.Читання тексту логопедом.
2.Диктування логопедом тексту по реченнях (двічі).
3.Самостійна перевірка дітьми диктанту.
Орієнтовні тексти диктантів
3 клас Лісник
Лісник знає кожне дерево, кожну травинку. Для своїх зелених друзів він і лікар, і сторож.
Сам ліс також сторож. Він береже поля від засухи, захищає від злих вітрів. Його коріння не дає водяним потокам розмивати землю. Ліс зберігає кришталеву воду річок, джерел. Бережіть ліси. (45 слів)
III. Перевірка диктанту логопедом
IV. Підсумки.
Заняття 4.
Речення. Виділення голосних звуків у словах. Лексична тема "Осінь"
Мета: уточнити поняття дітей про речення; вчити їх виділяти речення з тексту і самостійно їх складати; закріпити навички звуко-буквеного аналізу, збагачувати словниковий запас; розвивати фонематичне сприймання.
Обладнання: сюжетні малюнки па тему "Осінь", смужки паперу, тексти, зошити.
Хід заняття
І. Організація дітей до заняття.
ІІ. Основна частина.
1. Розвиток фонематичних процесів
1. учні виділяють оплеском голосний звук з-поміж інших голосних: [а] серед [у, о, и, є, а, о, у, і, а]; [у] серед [а, е, у, и, е, і, у, а, о]; [е] серед [і, а, е, у, о, є, и, і, у].
2. Учні виділяють оплеском слова зі звуком [а].
Слова: парта, холод, абетка, будинок, заєць, вікно, паркан, адреса, слон, коса, робітник, замок.
3. учні виділяють оплеском слова зі звуком [о] серед поданих слів.
Слова: школа, указка, весна, оса, дощ, картина, дзеркало, сом, учитель, учні, мороз, тато.
2. Робота за темою "Осінь"
1. Демонстрування сюжетної картини "Золота осінь".
2. Побудова речень за допомогою запитань логопеда.
-
·Яка пора року зображена на малюнку?
-
·Які ознаки осені ви можете назвати?
-
·Куди відлітають птахи?
-
·Згадайте визначення, що таке речення.
3. Поділ тексту на речення.
Учні мають поставити крапки у кінці речень.
(Речення на роздавальних картках або на плакаті.)
Настала золота осінь пожовкло листя на деревах птахи відлітають у теплі краї у лісі багато грибів люди збирають урожай.
3. Фізкультхвилинка.
ГРА "ЗАЙЧИК"
4. Закріплення вивченого матеріалу
1. Визначення кількості звуків у словах за цифровим рядом. Павук, чоботи, допомога, турбота, посуд, риба, записка, багаж, випадок, випуск, вибух, банк, пакет, собака, пастух, лопата, робота, поріг, борода, гриби.
2. Виділення голосного звука на початку слів.
Абетка, урок, етикетка, ікло, окуляри, армія, овочі, іржа, ера.
3. Самостійна робота учнів у зошитах.
Учні записують у зошити текст "Золота осінь", поділений на речення.
5. Гра «Абетка Морзе».
Зашифруйте слова. Запишіть тільки голосні.
Сом, мир, сад, тир, син, мак, зуб, жир.
ІІІ. Підсумок.
Назвати ознаки осені.
Згадати, які звуки називають голосними.
Заняття 5.
Диференціація понять "речення - слово". Виділення приголосних звуків у словах. Лексична тема "Осінь"
Мета: вчити дітей розрізняти поняття "речення - слово"; виділяти речення з тексту, слово із речення; розвивати фонематичне сприймання; закріпити навички звуко-буквеного аналізу; збагачувати словниковий запас.
Обладнання: сюжетні малюнки з теми "Осінь", схема речення, зо шити.
Хід заняття
І. Організація дітей до заняття.
ІІ. Основна частина.
1. Розвиток фонематичних процесів
1. Учні виділяють оплеском приголосний звук серед інших: [c] серед [к, и, т, с, ф, н, с, х]; [т] серед [и, в, м, р, т, л, т, з]; [к' серед [ж, л, р, к, м, п, в, к, ф].
2. Учні виділяють слова із заданим звуком, піднімаючи прапо рець: а) зі звуком [р] : заєць, рак, парта, шафа, ручка, кіт; б) зі зву ком ІмJ: учень, марка, будівельник, машина, дім, мак.
2. Робота за темою "Осінь"
1. Побудова речень за сюжетними малюнками з теми "Осінь".
2. Поділ сторінки на дві колонки: "Речення", "Слово".
Викласти зі смужок паперу схему речень, потім записати їх у колонку "Речення".
Із цих речень виписати декілька слів у колонку "Слово". Обґрунтувати відмінність між поняттями "речення" і "слово".
(Речення виражає закінчену думку, а слово називає предмет, дію, ознаку предмета. )
3. Фізкультхвилинка.
ГРА "ЗАЙЧИК"
Діти присідають біля своїх столів. Після слів педагога: "Сірий зайчик сів і жде, спритно вушками пряде", діти, приклавши кисті до вух, то розгинають їх, то згинають. Потім "зайчикам" пропонується погріти ніжки:
Зимно, зайчику, стояти,
Треба трошки пострибати:
Скік-скік, скік-скік, скік-скік,
Треба добре пострибати,
Пострибавши відпочити.
Пізнавальну діяльність дітей стимулюють ігрові фізпаузи. Граючись, дитина краще осмислює, сприймає, запам'ятовує навчальний матеріал. Більшість дітей уміють лічити до 10 чи 20, тому наступні фізпаузи краще пов'язати з математикою, що дасть змогу закріпити лічбу до 10.
4. Гра «Абетка Морзе».
Зашифруйте слова. Запишіть тільки голосні.
Дах, мох, час, лом, мак, чек, лев, лис, мир.
5. Закріплення вивченого матеріалу
1. Назвати голосний звук у кінці слова.
Роса, вікно, дощі, сади, мете, веду.
2. Визначення кількості звуків у словах за цифровим рядом.
Слива, сосна, помідори, капуста, настала, погода, дерево, по душка, лютий, стебло, редиска, тонкий.
3. Складання речень із трьох слів. Побудова речення із чотирьох слів.
Учні записують ці речення у зошити.
6. Читання.
ІІІ. Підсумок.
-
Згадати, чим речення відрізняється від слова.
-
Навести приклади слів про осінь.
-
Скласти речення з одним із названих слів.
-
Назвати декілька приголосних звуків.
Заняття 6.
Диференціація понять "речення - слово". Виділення приголосних звуків у словах. Лексична тема "Збір урожаю"
Мета: закріпити вміння розрізняти поняття "речення - слово"; вчити дітей виділяти приголосний звук зі слова; розвивати фонематичне сприймання, вміння робити звуко-буквений аналіз; збагачувати словниковий запас.
Обладнання: сюжетні малюнки з теми "Збір урожаю", схема речення, смужки картону, плакат із текстом.
Хід заняття
I. Організація дітей до заняття
II.Основна частина.
1. Розвиток фонематичних процесів
Учні виділяють оплеском заданий звук серед інших звуків: [и] серед [а, о, у, и, і, е, и, о, у, и]; [и] серед [м, л, н, р, д, н, с, н, к]; [у] серед [а, у, і, о, у, е, и, у, а]; [л] серед [д, п, л, к, м, л, с, ш, л]. Учні виділяють слова із заданим звуком, піднісши руку:
[т] - шапка, танк, заєць, ворона, ворота, трактор, сир;
[з] - мороз, холод, Зоя, вчитель, молоко, возити, коза, пісок.
2. Робота за темою"ЗБІР УРОЖАЮ"
1. Складання речень за малюнком "Збір урожаю".
-
Скласти одне речення, викласти його схему зі смужок, а потім записати його у зошити.
Учні придумують три слова за цим малюнком.
Учні придумують і записують речення із трьох слів.
-
Назвати голосний звук у таких словах:
дім, сад, дуб, тур, тир, сом, мед, рак, кіт, дим, зуб, мер, сир.
2. Лічба кількості звуків у словах.
Буква, пекар, панцир, букет, порада, бокс, горобина, брат, кофта, фрукти, корисний, форма.
3. Гра «Абетка Морзе».
Зашифруйте слова. Запишіть тільки голосні.
Лящ, щит, щур, труд, зуб, коза, пірог, банан.
4. Фізкультхвилинка.
ГРА "ЗАЙЧИК"
5. Гра «Намалюй слово».
Відгадати загадки і зробити звуко-буквений аналіз слів-відгадок.
У лісі зростав,
У столяра побував,
В кімнаті оселився,
Полотном укрився.
(Стіл)
В полі жовті промінчата
Шелестять, немов зайчата,
А вусаті ж їхні віти!
Що це, друзі? Мабуть...
(Жито)
До дітей на кожне свято
Просять в гості завітати,
Бо солодкий і смачний.
Здогадались, хто такий?
(Торт)
Народився із землі,
Зарум'янивсь на вогні
І з'явився на столі
До борщу тобі й мені.
(Хліб)
6. Закріплення вивченого матеріалу
-
Прочитати текст із плаката, вивішеного на дошці. Поділити його на речення, списати.
Жовтіє листя на тополі летять у синяві хмарки осінь спустилася на жовті поля ліс пофарбований мріє здаля небо хмуриться часто потемніла ріка в лісі білка пухнаста все горіхи шука.
7. Читання
ІІІ. Підсумок.
Назвати ознаки осені.
Заняття 7.
Диференціація понять "слово - склад". Виділення приголосного звука в кінці слова. Лексична тема "Праця людей восени".
Мета: вчити дітей розрізняти поняття "слово - склад", ділити слово на склади; розвивати фонематичне сприймання; закріпити навички звуко-буквеного аналізу; збагачувати словниковий запас.
Обладнання: сюжетні малюнки з теми "Праця людей восени", схема речення, смужки паперу, картки зі складами.
Хід заняття
I. Організація дітей до заняття
II.Основна частина.
1. Розвиток фонематичних процесів
-
Визначити, які голосні звуки є у словах (тобто назвати голосні звуки у словах).
Шафа, стіл, ручка, зима, жаба, жираф, дім, діти, пиріг, корито.
"Впіймати" долонями приголосний звук у словах (тобто плес нути в долоні):
[т] - кіт, дим, кріт, ніж, білет, сім;
[к] - так, дім, бак, дощ, шовк, жук.
2. Робота за темою"ПРАЦЯ ЛЮДЕЙ ВОСЕНИ"
1. Складання речення за малюнком"Праця людей восени".
Діти збирають яблука.
Люди збирають урожай капусти.
Учні згрібають сухе листя.
-
·Зі смужок паперу викласти схему речення.
-
·Кожне слово поділити па склади.
-
·Записати графічно схему речення.
2. Обґрунтування правил поділу слів на склади (скільки голосних звуків, стільки і складів).
3. Гра «Абетка Морзе».
Зашифруйте слова. Запишіть тільки голосні.
Мох, око, море, школа, сіно, ріка.
4.Фізкультхвилинка.
ГРА "ЗАЙЧИК"
5.Гра «Намалюй слово».
Відгадати загадки і зробити звуко-буквений аналіз слів-відгадок.
І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз - вона
Стала добра й смачна.
(Калина)
З небесної діжки
Крижані горішки
На землю упали,
Шкоди нам завдали.
(Град)
Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде.
(Дощ)
6.Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Хто більше».
- Назвіть слова, які позначають предмет, дію, ознаку предмета.
- Слова можна поділити на частини, на склади, за допомогою похлопка.
Записати слова поділивши слова на склади.
Мама, мило, школа, парта, осінь, мороз, зима, стіл.
7. Читання.
ІІІ. Підсумок.
Придумати слова, що містять один склад; два склади; три склади.
Заняття 8.
Диференціація понять "буква - звук". Виділення приголосного звука па початку слова. Лексична тема "Овочі, фрукти"
Мета:вчити дітей розрізняти поняття "буква - звук"; розвивати фо нематичне сприймання; закріпити навички звуко-буквеного аналізу; збагачувати словниковий запас.
Обладнання: сюжетні малюнки з теми "Овочі, фрукти", азбука в малюнках, картки зі словами, муляжі овочів і фруктів.
Хід заняття
I. Організація дітей до заняття
ІІ. Основна частина.
1. Розвиток фонематичних процесів
1. Виділення оплеском слів із заданим приголосним звуком на початку слова.
[с] - сом, річка, сумка, дорога, собака, Семен, тато, син;
[ф] - Федір, мак, форма, корова, дуб, факел, риба, форель, кіт.
2. Розглядання муляжів овочів.
-
Розглянути муляжі овочів, назвати їх і визначити, який звук стоїть на початку слова.
Помідор, морква, картопля, редька, перець, буряк.
2. Робота за темою «ОВОЧІ, ФРУКТИ»
Демонстрування азбуки в малюнках (плакат). Читання букв. Запис алфавіту в зошити.
Учитель наголошує: букви ми бачимо, читаємо, пишемо; звуки ми чуємо та вимовляємо.
Учні розглядають муляжі фруктів. Називають перший звук у словах-назвах фруктів: груша, слива, яблуко, вишня, банан, персик.
Лічать, скільки букв в алфавіті (33). Згадують, що деякі букви позначають два звуки: я - [йа], ю - [йу], є - [ие], ї - [йі]; щ - [шч], а буква ь (знак м'якшення) не позначає звука.
3. Гра «Абетка Морзе».
Зашифруйте слова. Запишіть тільки голосні.
Сад, суп, ні, лис, квас, маса, сова, овес.
4. Фізкультхвилинка.
«ГУСИ-ЛЕБЕДІ» Виконання вправ під супровід вірша:
Гуси-лебеді летіли,
На лужку тихенько сіли,
Посиділи, поклювали,
Покрутились й дружно встали.
5. Закріплення вивченого матеріалу
1. Завдання на картках.
-
Списати слова. Підкреслити різні букви у кожній парі слів.
Сік - сім, коза - коса, сини - сани.
Слива - злива, рука - мука, син - тин.
2. Відгадування загадок.
Записати слова-відгадки парами. Підкреслити однакові букви в цих словах.
Літає в лісі й по городу,
А "г" відкинеш - лізе в воду. (Грак - рак)
Дерева ламає, хвилі здіймає,
З "к" поєднати - буде в полі зростати. (Буря - буряк)
-
Записати слова: сіль, кінь, окунь. Полічити і записати кількість звуків і букв.
-
Згадати, що таке звук і буква.
-
Назвати букву, яка не позначає звука.
6. Читання.
ІІІ. Підсумок.